شرکت داری
شعار سال 98

مشاوره جذب و مدیریت منابع انسانی

یکی از مهم ترین نکات فرآیند جذب و استخدام منابع انسانی تغییر دیدگاه برخی مدیران است. در بیشتر موارد فرآیند جذب و استخدام منابع انسانی باسختی همراه است ولی این سختی ها بسیار آسان تر ازتحمل همکاری است که به پیکره سازمان ما ضربه می زندو هر روز آرزو می کنیم استعفاء بدهد واحساسات ما اجازه اخراج را نمی دهد. 

 

Untitled-13-765x510

 

خیلی از مدیران استخدام را امری مزاحم مانند درگیری های اداری می دانند. این در حالی است که در کسب وکارهای عالی فرآیند جذب و استخدام منابع انسانی یکی از اصل های مهم به حساب می آید. اگر به دنبال یک نیروی عالی هستید بهتر است بدانید به دست آوردن نیروی خوب در همه دوران ها وجوامع کار بسیار سختی است و حتما فرآیند استخدام رابسیار جدی بگیریم.

در اولین گام برای فرآیند جذب و استخدام منابع انسانی باید بدانیم چه نیرویی را برای چه شغلی می خواهیم! این نیرو از نظر ما باید دارای چه ویژگیهایی باشد!

مثلا اگر شما به دنبال یک نیروی فروش هستید بهتر است یک نیروی برون گرا استخدام کنید.اگر به دنبال یک نیروی حسابدار هستید یک نیروی درون گرا بسیار مناسب است.

 

h2

 

بسیار تفاوت است بین استخدام یک نیرویی که در انبار کار می کند و یک نیرویی که ارتباط مستقیم بامشتری شما دارد. معمولا ایده آل هایی که ما در استخدام داریم نمی تواند خیلی با نوع کسب وکارمان متفاوت باشد.

 

Untitled-21-765x510

 

دوست داریم چه افرادی در کنار ما باشند؟

من مدیر باید بدانم چه افرادی رامی خواهم در کنار خودم داشته باشم! شخصیت این افراد چگونه باشد!
به نظر من در کسب وکارهای کوچک فرآیند جذب و استخدام منابع انسانی که افراد برای امور دفتری، امور حسابداری ، فروشنده و یا انبار شخصیت افراد بسیار مهم تر از تخصص آنها است.

بالای ۹۰ درصد از همکاران من از این گروه هستند وبسیار عالی کارمی کنند. شخصیت عالی افراد استخدام شده در یک جمله یعنی بتوانیم کلید گاو صندوق را بدون ضمانت در اختیار فرد قرار بدهیم، یا بتوانیم او را به خانه خودمان دعوت کنیم. البته قرار نیست در روز اول اعتماد کامل صورت بگیرد.

مهارت افراد
در برخی کارها در کنار شخصیت عالی افراد تخصص در کار هم مهم است مثلا شما نمی توانید یک فرد که در رانندگی نکرده را به عنوان راننده استخدام کنید، اگر فردی رابه عنوان یک مدیر می خواهید استخدام کنید یا یک حسابدار امور مالیاتی که باقوانین هیچ آشنایی ندارد.

خیلی از مدیران ترجیح می دهندکه افراد تخصص کمتری از خودشان داشته باشند واین در حالی است که ما بهتر با این دیدگاه استخدام کنیم که افراد باخودشان توانمندی رابه کسب وکار مااضافه کنند.

اگر من یک فرد کاملا سنتی هستم شاید حضور یک نفر که از دنیای دیجیتال اطلاعات بیشتر داشته باشد می تواند ریشه های کسب و کار من را قوی تر کند. من همیشه به دنبال افرادی هستم که باحضورشان کسب وکار من بتوانند به من و همکارانم کمک کنند باتغییر روش کارها باسرعت بیشتر و آسانتری انجام دهیم ودر کنار این فرد بهبودی فردی هم داشته باشیم.

می توانیم از همکارانمان

سرعت
نظم
صبور بودن
بخشش
شیوه پس انداز
آرامش
وخیلی از ارزش های دیگر را یاد بگیرم.

 

employee

 

آنها دوست دارند در چه سازمانی کار کنند!

همیشه افراد عالی

شخصیت
صداقت
انرژی
آراستگی
آرامش
خانواده
تعهد
قدرت تغییر
دارند وبرای اینکه بتوانیم افرادی باخصوصیات بالا را استخدام کنیم خوب است به این سوال پاسخ دهیم که

این افراد دوست دارند در چه کسب وکاری و با چه مدیری همکاری کنند.

اغلب این افراد دوست دارند که

امنیت شغلی داشته باشند
مدیر به تعهدات خودش پایبند باشند
پرداخت به موقع حقوق
توجه به راهکارهای پیشنهادی
احترام متقابل
یادگیری مطالب جدید
اجازه اشتباه کردن
واگذارکردن کار و تصمیمات
معمولا حس راحتی برای این افراد بسیار مهم است تا بتوانند کارهای بزرگ انجام دهند، اغلب مدیران موفق به همکاران اجازه اشتباه می دهند، اگر افراد اجازه آزمون و خطا داشته باشند حس می کنند کسب وکار خودشان است و نیروهای طلایی همیشه این رامی خواهند.

ظریفی می گفت علت اصلی همه طلاق ها ازدواج است. با این استدلال و از این نگاه علت همه ماندن­ها و رفتن­های کارکنان هم به موضوع مهم استخدام بر می­گردد.

 

Untitled1-1

 

نکته آخر این که تصمیم های مرتبط با کارکنان، آخرین و شاید تنها تدبیر اداره کردن هر سازمان است، یکی از مهمترین این تصمیم ­ها این است که چه کسی را استخدام کنیم و به چه کاری بگماریم، پس کارکنان را به اتکا غریزه خود استخدام نکنید، برای یافتن و آزمودن بهترین کارکنان از بین داوطلبان استخدام راه و روش منظم و معتبر فراهم کنید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید با تلفن هاي: 11 448 448  – 021 تماس حاصل فرمایید.