موسسه يا تشکیلات و موسسات غیر تجارتی، کلیه تشکیلات و موسساتی هستند که برای مقاصد غیر تجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.
تشکیلات و موسسات مزبور، طبق ماده 584 قانون تجارت از تاریخ ثبت، شخصیت حقوقی پیدا کرده و می توانند عناوینی از قبیل انجمن، کانون یا بنگاه و امثال آن اختیار نمایند ولی اتخاذ عناوینی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد از طرف موسسات مزبور ممکن نخواهد بود.
موسسات غیر تجارتی به دو قسمت تقسیم می شوند:
الف) موسساتی که هدفشان جلب منافع و تقسیم آن بین اعضاء خود نباشد. اینگونه موسسات به اصطلاح موسسات غیر انتفاعی نامیده می شوند. موسسات خیریه و انجمن های اسلامی و تخصصی و احزاب و صندوق های قرض الحسنه و گروه های سیاسی را می توان از موسسات غیر انتفاعی دانست.
ب) موسساتی که هدفشان جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود یا غیر باشد مانند کانون های فنی و حقوقی و موسساتی که هدفشان ارائه خدمات شهری از قبیل نظافت و فضای سبز و غيره مي باشد.

مدارک لازم جهت ثبت موسسات غیر تجاری عبارتند از :
1. دو نسخه تقاضانامه ثبت موسسه که به صورت چاپی است.
2. تنظیم اساسنامه حداقل در 2 نسخه
3. تنظیم صورتجلسه مجمع موسسین حداقل در 2 نسخه
4. فتوکپی شناسنامه کلیه شرکاء
5. اخذ مجوز در خصوص موضوع موسسه
تذکرات:
1- حداقل شرکاء نباید کمتر از دو نفر باشد.
2- قید سرمایه به هر میزان مجاز است.
3- طبق ماده 586 قانون تجارت، موسسات و تشکیلاتی را که مقاصد آن ها مخالف با انتظامات عمومی یا نامشروع باشد نمی توان ثبت کرد.
4- در موسسات غیر تجاری که هدفشان غیرانتفاعی است می بایستی هنگام درخواست ثبت توسط اداره ثبت شرکت ها مراتب از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام شود و پس از وصول پاسخ مثبت، نسبت به ثبت اقدام گردد.
5- در موسسات غیر تجاری که هدفشان جلب منافع مادی است موسسین باید نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام کنند.

روش و مراحل ثبت :
1- تکمیل فرم تقاضانامه و امضاء آن توسط کلیه موسسين
2- تنظیم صورتجلسه موسسین و امضاء آن توسط موسسين
3- تنظیم اساسنامه و امضای ذیل کلیه صفحات توسط موسسين
4- مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها به نشانی www.sherkat.ssa.ir
5 – تکمیل اطلاعات خواسته شده در سامانه و انتخاب 5 نام به ترتیب اولویت

نام های انتخاب شده بایستی:
1- با فرهنگ انقلاب اسلامی مطابقت داشته باشد.
2- سابقه ثبت نداشته باشد.
3- از نام های خارجی نباشد.
4- تعداد نام هاي پيشنهادي، 5 عدد باشد.
در اينصورت، کارشناس مربوطه در اداره ثبت شرکتها پس از بررسی، در صورتيکه اسامي شرايط لازم را داشته باشد، با انتخاب یکی از اسامی موافقت خواهد کرد.
6- پس از تعيين نام، کارشناس حقوقی مربوطه به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازد، اگر اطلاعات وارد شده دارای نقص باشد، برای شما درسامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نمایید و در صورت عدم نقص اطلاعات، آن را تاًیید می کند.
7- پس از پذیرش اینترنتی، باید نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال نمایید.
8- با تکمیل فرم ها و ارسال آن به اداره ی ثبت شرکت ها اگر صورتجلسه ی شما دارای نقص باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می شود و باید رفع نقص نمایید و در حالتی دیگر حتی ممکن است صورتجلسه ی شما رد شود که در این حالت دلایل رد صورتجلسه طی ابلاغیه ای به شما اعلام می گردد تا نسبت به صدور صورتجلسه ی جدید اقدام نمایید.
9- چنانچه صورتجلسه شما مورد پذیرش قرار گرفت، مسئول اداره، دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت ها را صادر می نماید و مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می شود. مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس موسسه در دفتر ثبت شرکت ها می نماید و بعد از احراز هویت متقاضی ( اصالتاَ یا وکالتاَ ) در ذیل ثبت دفتر از متقاضی امضاء اخذ می نماید. توسط مسئول مربوطه یک نسخه از مدارک اعم از اساسنامه، صورتجلسه و تقاضانامه که اداره ثبت شرکت ها آن ها را مهرکرده است به متقاضی تسلیم می شود.
10- سپس اطلاعات لازم توسط خود اداره ثبت شرکت ها، براي درج در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران ارسال شده و در پنل کاربري مربوطه، هزينه هاي مربوطه نمايش داده شده و مي بايست توسط متقاضي پرداخت شود.
با توجه به اينکه کليه موارد فوق الذکر داراي تکنيک هاي خاص بوده و ممکن است در صورت اقدام توسط شما، در دفعات مکرر صورتجلسات مربوطه رد شود و هزينه هاي مالي و زماني زيادي را براي شما ايجاد کند، لذا پيشنهاد مي گردد در صورت تمايل کار خود را به طور کامل به کارشناسان ما در شرکت خدمات مديريت بي همتا واگذار نمائيد.
نحوه ی عملی به ثبت رساندن شرکت های تجارتی و غیر تجارتی و بیان تشریفات خاص قانونی آن ها را در مجموعه مطالب ما دنبال کنید…
از شما عزيزان دعوت مي نمايم، ديگر خدمات ما در منوهاي ديگر خدمات ما را نيز مطالعه فرمائيد. مجموعه شرکت داري ( شرکت خدمات مديريت بي همتا ) با هدف کمک به مالکين، سهامداران، هيئت مديره و مديران شرکت ها در همه زمينه هاي مورد نياز شرکت داري آنها با تشکيل تيم ها، پيمانکاران و تامين کنندگان ارزشمند خود، مي کوشد تا بتوانند شرکتي را به درستي ثبت، راه اندازي، مديريت و توسعه دهد. با ما راحت باشيد و اوامر خود را بدون هيچگونه نگراني براي ما ارسال فرمائيد. با شما هستيم و به اميد فشردن دست هاي شما و عقد قراردادهاي همکاري برد برد براي طرفين انتظار مي کشيم.
” شرکت خدمات مديريت بي همتا، بي همتا در خدمات صفر تا صد شرکت داري ”
منتظر تماس شما هستيم.
11 448 448 – 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X